Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elfordonspool som tjänst.
Referensnummer: DNR 2017/531 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144900 Elfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser elfordonspool som tjänst. Elfordonspoolen ska vara av halvöppen modell för att kunna användas av personer utanför organisationen under tider då Karlskrona kommun ej har exklusiv nyttjanderätt.
Anbudstagaren ansvarar för att nödvändig laddningsinfrastruktur finns.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 34422000 Cyklar försedda med hjälpmotor, 66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen