247454-2020 - ResultatSverige-Västerås: Byggnation av bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Tegnérlunden 6 - Nybyggnation av bostäder
Referensnummer: 202002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Kv Tegnérlunden 6 är beläggen på natursköna Gideonsberg där det nya bostadsområdet Tegnérlunden fortsätter att växa fram nära city och kommunikationer.
Projektet består av två stycken huskroppar med 69 st. välplanerade lägenheter från 2-3 rum och kök. Tegnérlunden ligger i ett lugnt kvarter med allt man behöver till hands. Granne med en livsmedelsbutik och intill grönområdet Mårtens Hage.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen