247455-2025 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal Arkitekttjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Arkitekttjänster
Beskrivning: Ramavtalet omfattar Arkitekttjänster (bygg) för framtagande av handlingar som tex. rambeskrivningar, rumsprogram, ritningar m.fl. för hela eller delar av byggprocessen vid om-, till- och nybyggnader inom beställarens befintliga samt kommande bestånd av bostäder och lokaler. Anbudsgivaren ska kunna offerera följande roller/discipliner: Senior Arkitekt Junior Arkitekt Certifierat sakkunning inom tillgänglighet Byggarbetsmiljösamordnare under projektering (Bas-P)
Intern identifierare: 2025-001/R
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000