247463-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Östhammar: Catering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Catering 2021
Referensnummer: KS-2021-366
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55520000 Catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens verksamheters behov av catering vid intern representation, samt behovet av färskt bröd till kommunkafeterior.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs i enlighet med lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, med ett Öppet förfarande.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara Östhammars kommun tillhanda senast 15.6.2021 23:59.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Kocken
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55523000 Catering för övriga företag eller övriga institutioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kocken ska tillhandahålla varma dagens lunch-rätter och olika slags bufféer.
Enklare bakverk och varm/kall dryck som beställs i samband med varma lunch-rätter eller bufféer får avropas inom detta delområde.
Frukostbufféer ingår inte.
Kallskänkan
Del nr: Kallskänkan
Kallskänkan ska tillhandahålla färdig bredda frukostsmörgåsar, matigare smörgåsar, frukostbuffé, enklare förtäring så som sallader, soppor, pajer, snittar, landgångar och smörgåstårtor m. m. Kallskänkan ska även leverera tårtor, bakverk, kakor och varm/kall dryck.
Del nr: Färskt bröd
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter
Leverans av färskt bröd till, kommuncafeterior och skolor.
Dessa bröd kan beställas med syftet att bereda och sälja vidare i egen regi i några av kommunens kafeterior som skolor och dagligverksamheten själva ansvara för.