Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskintjänster inom avfallsanläggning
Referensnummer: 21KSRR2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal gällande entreprenadmaskintjänster till Moskogen och Storskogen avfallsanläggningar. Uppdraget avser löpande och sällanförekommande entreprenadmaskintjänster såsom hjullastare för masshantering, lastning och lossning av avfall m.m., grävmaskin för dikesrensning, dikning, masshantering m.m., dumper för masshantering och transport, kross‐ och sorterverk för jord‐ och stenmassor m.m., snöröjning och lastväxlarlastbil för interna masstransporter m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen