247476-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eslöv: Film- och videotjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rörlig bild
Referensnummer: KS.2021.0253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av produktion av rörlig bild/film, livestreaming och tjänster kopplade till detta.
Inbjudan
Eslövs kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende produktion av rörlig bild, inklusive utbildningar. Kommunen värderar ett nära samarbete, i möjligaste mån på plats i kommunens lokaler. Snabb service, korta inställelsetider och professionellt bemötande är egenskaper som kommunen uppskattar hos en leverantör.
Upphandlingen avser produktion av rörlig bild, i form av till exempel:
Dokumentär- och enklare produktion
Avancerad produktion
Livesändningar
Livesändningar av politiska möten
Animerad produktion
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64228100 Överföring av TV-sändningar, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser produktion av rörlig bild, i form av till exempel
Motion graphics
Eslövs kommuns inköpsbehov uppskattas till totalt Upphandlingsvärde eller 1 500 000 SEK/år. Maxvolym för avtalet är 7 500 000 SEK. När köp enligt avtalet uppgått till maxvolymen kommer avtalet upphöra att gälla. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattat inköpsbehov för upphandlingen.
Om ramavtalets omsättning uppgår till maxvolymen har Eslövs kommun rätt att säga upp det till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts dessförinnan.