247512-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster - Sjuksköterskor
Referensnummer: KK23/191
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bemanningssjuksköterskor inom främst hemsjukvården, hemtjänsten och särskilda boenden i Nyköpings kommun, men även andra verksamheter inom kommunen kan komma att nyttja avtalen vid behov.
Bemanningssjuksköterskorna avses vara ett komplement till kommunens egen personal.
För mer detaljerad information hänvisas till upphandlingsdokumenten i dess helhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85140000 Diverse hälsovård, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
x