247557-2017 - ÄndringSverige-Arvika: Avfallstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport containertömning inkl hyra.
Referensnummer: 2016-131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tömning av containrar inkl. hyra.
Omfattning:
Upphandlingen avser ramavtal gällande Arvika kommuns och dess helägda bolags behov av containertömning inkl. hyra inom Arvika kommun.
Upphandlingen avser anbud ska lämnas även på hyra av olika typer och storlekar av containers.
Vid entreprenader förbehåller sig kommunala parter rätten att upphandla dessa separat. Undantagna är även kommunens/bolagens användning av egna fordon och maskiner. Upphandlingens värde varierar starkt mellan åren och någon volymgaranti kan inte lämnas.