247667-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Kraftförsörjningstransformatorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Krafttransformatorer.
Referensnummer: 17/00330
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31174000 Kraftförsörjningstransformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning:
Detta är en ansökningsinbjudan för leverantörer att ansöka om att få lämna anbud i Kraftringen Nät AB:s (nedan kallad Kraftringen) kommande upphandling av ramavtal avseende Krafttransformatorer.
Beskrivning av Kraftringen Nät AB:
Kraftringen Nät AB ingår i Kraftringen. Kraftringen är ett energibolag som ägs av de 4 skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 000 000 000 SEK.
Läs mer på www.kraftringen.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31170000 Transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen