24767-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad Högsby
Referensnummer: 2020-240
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Under början av december månad 2020 kommer Regionfullmäktige i Kalmar län fatta beslut om genomförandet av projektet ” Nybyggnad i Högsby för hälsocentral, folktandvård, och rehabilitering". Dessa tre verksamheter i Högsby finns idag i inhyrda lokaler.
Region Kalmar län avser genom denna förfrågan upphandla en Totalentreprenör för att med Partnering som samverkansform genomföra projektet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen