Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tömning återvinningsstationer
Referensnummer: ABBE 2023/350
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att säkerställa att kommunen kan upprätthålla nuvarande service vid insamling av förpackningar. Upphandlingen ska säkerställa att tömning av container som står på återvinningsstationer från och med 1 januari 2024.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 135 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90512000 Avfallstransport, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90510000 Avfallshantering, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling syftar till att säkerställa att kommunen kan upprätthålla nuvarande service vid insamling av förpackningar. Upphandlingen ska säkerställa att tömning av container som står på återvinningsstationer från och med 1 januari 2024