247698-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Dynamiskt inköpssystem Vägdata, järnvägsdata och geografisk information. Resurs- och kompetenskonsulter samt uppdragskonsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDynamiskt inköpssystem Vägdata, järnvägsdata och geografisk information. Resurs- och kompetenskonsulter samt uppdragskonsulter
BeskrivningInom Trafikverket finns behov av stöd från konsulter som har kunskap om anläggningsdata, infrastukturdata och geodata, samt metoder och verktyg för hantering av dessa data. Uppdragen kan innebära praktisk hantering av data, utredningar eller modellering av information och data. Det dynamiska inköpssystemet omfattar både resurs- och kompetenskonsulter samt uppdragskonsulter.
Intern identifierareKOM-417275
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareDynamiskt inköpssystem Vägdata, järnvägsdata och geografisk information. Resurs- och kompetenskonsulter samt uppdragskonsulter