247712-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Parkskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkdrift för Kungsholmens SDF
Referensnummer: 3.3.1-4/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77313000 Parkskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av parkdrift för Kungsholmens SDF.
Kungsholmens stadsdelsområde omfattar stadsdelarna Kungsholm, Östra S:t Göran, Stadshagen, Kristineberg, Marieberg, Fredhäll, Lilla Essingen och Stora Essingen. I stadsdelsområdet bor ungefär 70 000 personer varav de flesta i Kungsholm och Östra S:t Göran.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112710 Utformning av grönområden, 45233141 Väghållning, 45236250 Markanläggning för parker, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 90611000 Gaturenhållning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA 22 Objektets läge
På Kungsholmen finns även 83 000 arbetsplatser. Flera omfattande byggprojekt, som västra Kungsholmen genomförs under de närmaste tio åren och Kungsholmen kommer att växa.
Större parker är Rålambshovsparken, Kronobergsparken och Fredhällsparken. Många parker har kulturhistoriska och estetiska värden och är samtidigt viktiga vardagsmiljöer för barn och vuxna på Kungsholmen. Parkernas attraktivitet, olika evenemang och stadens täthet innebär högt besökstryck och stort slitage, vilket kräver intensiv skötsel, renhållning och varsam upprustning och förnyelse.
Parkplan för Kungsholmen är styrande för skötsel av och investeringar i områdets parker och naturytor.
Hornsbergs strand och Rålambshovsparken är de mest populära sommarparkerna som tillsammans med övriga strandmiljöer har ett mycket högt besökstryck.
Kungsholmens totala parkareal är ungefär 120 hektar varav cirka 40 hektar utgör naturmark. Ytterligare allmän information finns på beställarens hemsida: www.stockholm.se