247850-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Konstgräs
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konstgräsplaner
Referensnummer: NIf 2020/00053-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39293300 Konstgräs
II.1.4.
Kort beskrivning
2 st. fotbollsplaner konstgräsmatta
En 11-manna till Wenströmska IP som uppfyller FIFA Quality Pro. SBR, ska användas året om. Den äldre mattan som byts ut ska läggas på Önsta IP:s grusplan. Alla förberedande åtgärder för att lägga ny mattan samt flytt av äldre matta ska beräknas in i priset. Underarbete på Önsta IP sker i stadens egen regi.
En 11-manna till Hamre IP som uppfyller FIFA Quality Pro. SBR, ska användas året runt. Den äldre mattan som byts ut ska läggas på Skälby IP:s grusplan som en 11-mannaplan alternativt delas upp i 2 st. 7-mannaplaner och läggas på andra planer. Beslut om vilket alternativ det blir bestäms under 2021. Alla förberedande kostnader för att lägga ny matta samt flytt av äldre matta ska beräknas i priset. Underarbete dit äldre matta flyttas sker i stadens egen regi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39293300 Konstgräs, 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen