247908-2019 - ResultatSverige-Västerås: Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för schema- och bemanningsplanering
Referensnummer: KSS 2018/00354-2.6.1.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad använder idag flera system för schema- och bemanningsprocessen.
Ändrade förutsättningar och ökade krav medför mer manuell och administrativ hantering som tar tid från andra nyckeluppgifter.
Västerås stads målsättning är att ha en lösning som stödjer hela processen för schema- och bemanningsplanering i det dagliga arbetet med planering, hantera variationer i daglig bemanning och uppföljning. För att effektivt kunna optimera våra begränsade personalresurser behöver vi en leverantör som ständigt utvecklar och effektiviserar processerna i systemet, på sikt även med hjälp av automatisering.
Lösningen ska även ha stöd för påverkansfaktorer som ändrad tjänstgöringsgrad och heltid som norm samt vara flexibelt och följsamt mot framtida krav och behov.
Viktigt är också uppföljning för verksamheten i systemet men också strategiskt i stadens analysverktyg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 30196000 Planeringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen