247908-2021 - ResultatSverige-Lidingö: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsentreprenörer - Plåt- och smidesarbeten
Referensnummer: 20/185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen omfattar planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbeten samt om-, till- och nybyggnadsentreprenader understigande en bedömd kontraktssumma om fem (5) MSEK per projekt avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
Inköpsvolym 2018 var ca 4,6 MSEK och ca 5,4 MSEK för 2019 denna har fördelats på ca 20 avrop per år för Lidingö stad och för Lidingö stads Fastighets Aktiebolag. Den totala inköpsvolymen inklusive förlängningsoptioner beräknas vara ca 16 MSEK för hela avtalstiden fördelat på 100 avrop. Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.
Detaljer om kontraktsarbetena anges vid respektive avrop/förnyad konkurrensutsättning samt redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261213 Läggning av takplåt, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45261310 Plåtslageri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköpsvolym 2018 var ca 4,6 MSEK och ca 5,4 MSEK för 2019 denna har fördelats på ca 20 avrop per år för Lidingö stad och för Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.Den totala inköpsvolymen inklusive förlängningsoptioner beräknas vara ca 16 MSEK för hela avtalstiden fördelat på 100 avrop. Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
AFC/AFD.1 Omfattning
Ramavtalet omfattar arbeten avseende planerade och oplanerade service-, reparations- och underhållsarbeten samt om- tillbyggnads- och nybyggnadsentreprenader med en bedömd kontraktssumma understigande fem (5) MSEK per uppdrag avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
Ramavtalets omfattning varierar mellan åren och Beställaren kan inte garantera någon volym. Men upplysningvis var volymen 2018 ca 4,6 MSEK och ca 5,4 MSEK för 2019, denna har fördelats på ca 20 avrop per år för Lidingö stad och för Lidingö stads Fastighets Aktiebolag. Den totala inköpsvolymen inklusive förlängningsoptioner beräknas vara ca 16 MSEK för hela avtalstiden fördelat på 100 avrop. Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov. Ramavtalet är inte heller exklusivt utan beställaren kan komma att upphandla liknande arbeten separat om det finns sakliga skäl till detta. Vissa måleriarbeten kommer även att avropas via stadens tilldelade Årsentreprenörer - Bygg då t ex arbetena är en del i större projekt.
Beställningar kommer att ske genom avrop eller förnyad konkurrensutsättning och kommer att avse arbeten som i huvudsak ska utföras som totalentreprenader med ABT 06 och AF AMA kap AFD som grund med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD/AFC.111. Dock kan vid vissa avrop/förnyade konkurrensutsättningar utförandeentreprenader åberopas, detta framgår då vid avropet och vid sådana tillfällen gäller motsvarande punkter i AB 04 och AF AMA kap AFC med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD/AFC.111.
Avrop sker genom särskild, skriftlig elektronisk beställning i varje enskilt fall, varvid villkor enligt ramavtal utgör en integrerad del, se AFC/AFD.43.
Arbeten som är separat upphandlat eller som ingår i större projektentreprenader är undantagna denna upphandling.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
Avtalsvillkoren gäller även när entreprenören utför arbete som underentreprenör för någon annan av beställarens entreprenörers räkning.