247914-2021 - ResultatSverige-Lidingö: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Källsortering, insamling och bortforsling
Referensnummer: 20/120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar insamling och bortforsling av källsorterat avfall av glas, plastförpackningar, metallförpackningar, grovavfall/skrymmande avfall
(t.ex. möbler, verktyg, metallskrot, leksaker, träpall och liknande), el, farligt avfall, olika pappsorter såsom t.ex. pappersförpackningar, wellpapp, tidningar, kontorspapper och sekretesspapper.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen