247995-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Reparation och underhåll av maskiner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyrmaskiner, liftar, containrar, manskapsbodar
Referensnummer: Ks 1089/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50530000 Reparation och underhåll av maskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet innehåller kommunens behov av liftar, containrar, manskapsbodar, stora och små hyrmaskiner - t.ex. markvibratorer, vältar, rörlasrar, vaccuumlyftar, elverk m.m.
Örebro kommun, org.nr. 212000-1967, bjuder härmed in intresserade företag att lämna anbud gällande kommunens behov av stora och små hyrmaskiner, hyra av arbetsbodar, liftar, manskapsbodar, vältrar m.m. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten.
I sortimentsspecifikationen finns alla produkter som ingår i upphandlingen, grupperade i varugrupper där det går att lägga anbud på enstaka varugrupper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42120000 Pumpar och kompressorer, 42410000 Lyft- och hanteringsutrustning, 42418000 Lyft-, hanterings-, lastnings- eller lossningsmaskiner, 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner, 43312400 Vägvältar, 43413100 Cementblandare, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 44613000 Stora containrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Syftet med upphandlingen är att tillvarata kommunens intressen i att få tillgång till ett brett spektrum av möjligheter till hyra och leasing av hyrmaskiner av olika slag.
Inköpsvolym per år uppskattas till 6-7 miljoner kronor för de fyra varugrupperna tillsammans. Totalsumman per år är svår att uppskatta eftersom behoven är mycket skiftande beroende på vilka arbeten som är planerade respektive av mer akut karaktär.
Avtalet gäller i 4 år från tidigast 1 juni 2022. Vid avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. UM äger ensidig rätt att, tidigast efter 1 år, säga upp avtalet med minst 6 månaders varsel.
Vi ser fram emot ert anbud!
Uppdelning av kontrakt
Kontrakt kommer att tilldelas i separata delar (4 kap. 13 § LOU). Varje varugrupp kommer att utvärderas för sig. Flera anbud kan antas per varugrupp.
Kommunala beställare ska göra sina inköp där det är ekonomiskt mest fördelaktigt. (I enlighet med 16 kap. 3 § LOU.) Se avropsmodell i kapitlet Kommersiella villkor.