Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för bloddatabas inom klinisk Immunologi och Transfusionsmedicin (KITM) inklusive vävnadsinrättning laboratoriemedicin
Referensnummer: 20RS609
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser system för bloddatabas för Region Örebro, Region Värmland, Region Uppsala, Region Dalarna, Region Västmanland, Region Sörmland samt Region Gävleborg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 42 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48180000 Medicinsk programvara, 48610000 Databassystem, 48611000 Programvara för databas, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser system för bloddatabas för region Region Örebro, Region Värmland, Region Uppsala, Region Dalarna, Region Västmanland, Region Sörmland samt Region Gävleborg.