248006-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kungshamn: Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för avtal, köhantering, felanmälan, underhåll avseende kommunens och Sotenäsbostäders fastigheter, mark och byggnader.
Referensnummer: KA 2022/496
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212420 Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Systemstöd för hantering av bland annat Sotenäs kommuns arrendeavtal (ca 3000 st), tomtkö, sjöbodstomtkö, uthyrning av lokaler samt option för Sotenäsbostäder att få ett nytt systemstöd för sin uthyrning/förvaltning av lägenheter (ca 1200 st) lokaler, parkeringsplatser, förråd mfl.
Avtalsförvaltning, tekniskt underhåll, besiktning, felanmälan, köhantering, beräkning av nya hyror/taxor ska kunna hanteras i systemet. Integrerat med kommunens och Sotenäsbostäders ekonomisystem Unit4.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen