Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbtjänster
Referensnummer: 2022/0156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
MFD avser att teckna ett ramavtal med en (1) webbpartner gällande proaktiv förvaltning och utveckling av MFD:s externa webbplatser och de analys-, kak- och tillgänglighetstjänster som används på webbplatserna. I uppdraget ingår serviceledning, användarstöd, underhåll samt ny- och vidareutveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
MFD beräknar kontraktsvärdet till ca 4 mkr för en ramavtalsperiod om 4 år.
MFD beräknar att omfattningen på den proaktiva förvaltningen handlar om ca 20-30 timmar per månad. MFD har i dagsläget tre externa webbplatser.