24810-2019 - ResultatSverige-Lund: Spårvägsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift- och underhållsentreprenad spårväg Lund C - ESS
Referensnummer: 18/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45234121 Spårvägsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren behöver, i och med övertagandet av drift- och underhållsansvaret i samband med slutbesiktning av spårvägen, en extern entreprenör för hantering och utförande av nämnd drift och underhåll. Drift- och underhållsentreprenaden omfattar bland annat elanläggning (kontaktledning, kontaktstolpar, likriktarstationer etc.) och spåranläggning (räls, växlar, belysning, perronger, signalsystem, planteringar etc.).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45234000 Anläggningsarbete för järnvägar och linbanesystem, 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45234160 Anläggningsarbeten för kontaktledningar, 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen