24819-2022 - ÄndringSverige-Lund: System- och stödtjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-arkiv med tillhörande ETL-verktyg
Referensnummer: KS 2021/0811
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun, SkånEarkiv, genom Lunds kommuns upphandlingsenhet, inbjuder intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud i upphandling av avtal avseende E-arkiv med tillhörande ETL-verktyg. SkånEarkiv består av 16 skånska kommuner som har ingått ett samverkansavtal där Lunds kommun är värdkommun. Samverkansavtalet innebär att kommunerna samarbetar rörande e-arkiv.
När systemet är installerat i värdkommunens IT-miljö kommer SkånEarkiv att ansvara för drift och förvaltning av systemet. Informationsägarskapet kommer att ligga kvar hos respektive kommun. Systemet ska tillåta att varje kommuns information kan avgränsas från de övriga kommunernas, eftersom varje kommun fortsatt är sin egen arkivmyndighet.