248204-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Koagulationsinstrument och analyser.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser köp av nya analysinstrument för koagulationsanalyser samt avtal för leveranser av förbrukningsmaterial (reagens m.m.) för i Kravspecifikationen angivna analyser till Karolinska Universitetslaboratoriets verksamheter vid Karolinska Universitetssjukhuset Solna och Huddinge, Danderyds sjukhus, Södersjukhuset, Norrtälje sjukhus samt Södertälje sjukhus. Antalet analyser av det aktuella sortimentet uppgick under år 2015 till ca 580 000 st. inklusive kontrollprover.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33100000 Medicinsk utrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38434000 Analysatorer, 38434500 Biokemiska analysatorer, 38434520 Apparater för analys av blod, 38500000 Apparater för kontroll och provning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner