248213-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsavtal 2021, Målningsarbeten, belysnings- och trafiksignalstolpar
Referensnummer: T2021-00182
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden består av underhållsarbeten på belysnings- och trafiksignalanläggningar i Stockholms stad och omfattar:
• Arbeten före målning som demontering och återmontering av material fäst på stolpar, tvättning, skrapning, slipning och blästring av stolpar och master.
• Grund-, rostskydds- och täckmålning enligt teknisk beskrivning.
• Borttagning av affischer och klistermärken, klottersanering och applicering av klotterskydd.
• Riktning av sneda stolpar.
Ovanstående moment avser främst arbeten med belysnings- och trafiksignalstolpar men kan även förekomma på belysningscentraler, kopplingsdosor och kabelskydd.
I entreprenaden ingår även en mindre del markarbeten i form av schakt, fyllning och återställning då detta krävs för att utföra en del av de ingående arbetsmomenten
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen