248214-2022 - ResultatSverige-Landskrona: Kommunal hälso- och sjukvård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av driften av 2 LSS-boende - Italiengatan och Stora Norregatan
Referensnummer: 15.03.22.I1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av följande verksamheter:
Italiengatan är gruppbostad med 6 lägenheter
Stora Norregatan är servicebostad med 8 lägenheter
Anbudsgivare kan endast lämna anbud på upphandlingen som helhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mer information om respektive boende finns nedan.
Servicebostad
Servicebostad avser enskilda brukarlägenheter med tillgång till gemensamma utrymmen där de boende ges tillgång till individuellt anpassat stöd och service vad gäller måltider, personlig service och omvårdnad. Utföraren ska kunna täcka brukarens stödbehov och omvårdnad under hela dygnet samt möjliggöra deltagande i fritidsverksamhet och kulturella aktiviteter.
Gruppbostad
Gruppbostad avser enskilda brukarlägenheter med gemensamhetsutrymme och där stöd och service och omvårdnad ska kunna ges alla tider på dygnet. Gruppbostad ska vara ett bostadsalternativ för funktionshindrade personer som har ett så omfattande tillsyns­ och omvårdnadsbehov att det behövs tillgång till personal hela dygnet. Utföraren ska kunna täcka brukarens hela stödbehov, omvårdnad, fritidsverksamhet och kulturella aktiviteter.
Inom det aktuella serviceboendet respektive gruppbostaden ska Anbudsgivaren utforma sin verksamhet för att möta brukarens behov.
Landskrona stad garanterar inga volymer i avtalet. Anbudsgivaren ska leverera Beställarens verkliga behov.