2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nyhetsbevakningstjänst 2025
Beskrivning: Upphandling av nyhetsbevakningstjänst som ger användarna tillgång till en sammanhållen och lättanvänd webbaserad nyhetsbevakning. Den tjänst som efterfrågas ska bygga på en färdigutvecklad produkt som innehåller efterfrågat material och funktioner.
Intern identifierare: 1551-2024/25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92400000 Nyhetsbyråtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandling av nyhetsbevakningstjänst som ger riksdagens ledamöter, förvaltningens tjänstemän samt anställda vid partikanslier tillgång till en sammanhållen och lättanvänd webbaserad nyhetsbevakning. Via tjänsten ska användarna bl.a. få tillgång till ett stort utbud av svenska dagstidningar i digital fulltext som täcker olika områden av landet och det politiska spektrat. Genom tjänsten ska användarna enkelt och snabbt kunna hålla sig a´jour med nyhetsflödet från i första hand nationella men även från internationella och utländska medier, såväl fritt material på nätet som betaltjänster m.m.
Intern identifierare: Nyhetsbevakningstjänst 2025