2. Förfarande
Förfarande
Titel: Operationsartiklar 2026
Beskrivning: Upphandlingen omfattar förbrukningsartiklar för Region Blekinge och Region Kronobergs opererande enheter, och omfattar engångstextilier, engångsartiklar, operationshandskar samt mun- och andningsskydd.
Intern identifierare: RB2025-0602
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33141400 Avbitartång och bisturi; operationshandskar, 33141411 Skalpeller och knivblad, 33141420 Operationshandskar, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33141640 Drän, 39518100 Operationsdukar, 39518200 Operationslakan
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Operationsartiklar 2026