Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för cateringtjänster
Referensnummer: LiU-2019-00210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55520000 Catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet inbjuder härmed till anbudsgivning avseende ramavtal gällande cateringtjänster. LiU använder sig frekvent av cateringtjänster och därav behöver LiU upphandla cateringleverantörer som kan tillgodose de behov av cateringtjänster LiU har. Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer per anbudsområde under ledorden; hög kvalitet, god service, god tillgänglighet, god leveransförmåga, gott samarbete, flexibilitet och ett brett och variationsrikt utbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 24 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Fika - Campus Valla
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55500000 Matsalstjänster och catering, 55520000 Catering, 55523000 Catering för övriga företag eller övriga institutioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fika
Del nr: Fika - Campus US
Del nr: Fika - Campus Norrköping
Del nr: Fikabröd - Campus US
Fikabröd
Del nr: Fikabröd - Campus Norrköping
Del nr: Enklare catering - Campus Valla
Enklare catering
Del nr: Enklare catering - Campus US
Del nr: Enklare catering - Campus Norrköping
Del nr: Finare catering - Campus Valla
Finare catering
Del nr: Finare catering - Campus US
Del nr: Finare catering - Campus Norrköping