248330-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-system för produktionsplanering
Referensnummer: 18RS1888
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av IT-system för produktionsplanering till Hälso och sjukvården inom Region Örebro län.
Upphandlingsobjekt.
Denna upphandling avser It-system/tjänst för produktions- och kapacitetsplanering till Region Örebro län (nedan kallat Regionen).
Beskrivning av objektet finns i Krav på systemet/tjänsten och Mall för upphandlingskontrakt. Det totala värdet för ingående produkter i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. option uppskattas uppgå till ca: 3 600 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen