2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - El-, tele-, hiss- och solcellskonsulter
Beskrivning: Ramavtalet omfattar beställarens samlade behov av nedan angivna tekniska konsulttjänster inom el, tele, hiss och solceller. • Uppdragsansvarig konsult • Handläggande konsult • Projekterande konsult Ramavtalet avses att användas både i små och stora byggprojekt samt i den löpande fastighetsförvaltningen. Uppdrag kan avse ett eller flera skeden såsom förstudie, programhandling, systemhandling, bygghandling och/eller i byggproduktion. Merparten av avropen kommer vara uppdrag inom ombyggnationer, nybyggnationer, tillbyggnader och mindre hyresgästanpassningar. Upphandlande myndigheter är Huge Bostäder och Huddinge Samhällsfastigheter.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125121:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71314100 Tjänster på elområdet