248356-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Karlskrona: Programvara och informationssystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd Klinisk Kemi LABKA 2009.
Referensnummer: LTS 2009/0050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
IT-stöd Klinisk Kemi.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Landstinget Blekinge har för avsikt att förlänga ingånget avtal med CSC Scandihealth A/S gällande underhåll, support samt 24/7 teknisk assistans, beredskap avseende system för kemlaboratorium LABKA II att gälla till och med 2.9.2021.
Då Landstinget har en icke exklusiv, icke tidsbegränsad rätt att nyttja Systemet är 6 kap. 14§ 1:a stycket punkten 2 och 3 LOU (2016:1145) tillämplig eftersom det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens.
Landstinget har följande motivering till sitt ställningstagande:
CSC Scandihealth A/S är ensam innehavare av, eller innehar licensrätt till, alla rättigheter till systemet, såväl materiella som immateriella.
Den ekonomiska omfattningen avseende ovanstående upphandling beräknas till totalt ca 4 000 000 SEK.
Avtalsspärr gäller 20.6.2017 till och med 29.6.2017.