Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetsskapande teknik - vårdboende och äldreomsorg
Referensnummer: Ks26 2022-57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Den nu aktuella upphandlingen av trygghetsskapande teknik avser nästa steg i projektet, Fas 3. Fas 3 innebär upphandling av traditionell larmhantering samt funktioner och tjänster som utan dröjsmål uppmärksammar om en individ är i behov av stöd och hjälp och vid behov eskalera eller hantera behovet av stöd och hjälp. Målet med upphandlingen och den kommande implementeringen är att ge brukare möjlighet att aktivt påkalla hjälp samt att fysiska tillsynsbesök minimeras och att det istället är den trygghetsskapande tekniken som genom avvikelsedetektering och varje brukares individuella förutsättningar talar om för personal om och när de behöver finnas fysiskt på plats hos den enskilde. Den trygghetsskapande tekniken i kombination med förändrade arbetssätt fungerar som ett bedömnings- och prioriteringsstöd för personal på särskilda boenden så att de vet var de bäst behövs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En lösning/funktion.