Uppdragen gäller att leda och handlägga geotekniska eller miljötekniska utredningar och projekteringsuppdrag inom geologi, hydrologi, berg, miljö vid nyproduktion, sanering och ombyggnad av gator, markkonstruktioner, deponier, och huskonstruktioner.
Uppdragen innefattar diverse inmätningar som projekteringsinmätningar och relationsinmätningar, utsättning inom bygg och anläggningsbranschen och volymberäkningar av t.ex. upplag i bergtäkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen