248403-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Västerås: Kirurgisk laser
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Navigerad retinallaser till ögonkliniken
Referensnummer: IN-IN23-0134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33169100 Kirurgisk laser
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avser köp av delar till ett navigerad retinallaser till ögonkliniken, Västmanlands sjukhus i Västerås. Region Västmanland har för avsikt att tilldela Micron Med Aktiebolag kontrakt avseende denna utrustning utan föregående annonsering, enligt 6 kap. 14§ punkt 2, lagen om offentlig upphandling, LOU (2016:1145).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33160000 Operationsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar:
- Leverans av en (1) stycken navigerad retinal laser med våglängd 577 nm inkl. installation,
intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.
- Klinisk och teknisk dokumentation
- Utbildning av klinisk och teknisk personal
- Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid
- Option på utbildning
Utrustningen kommer att placeras på ögonkliniken vid Västerås sjukhus.
Huvudanvändning för behandling av sjukdomstillstånd i näthinnan i ögat såsom diabetesretinopati,
vissa lokala förändringar i makulaområdet och förändringar i perifera näthinnan.