248446-2022 - ResultatSverige-Växjö: Parkskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIACCESS, Fjärde cykeln: Automatiserad och smart bevattningsstyrning i Växjös parker
Referensnummer: 21/185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77313000 Parkskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Växjö kommun önskar ingå ett innovationspartnerskap kring automatiserad vattenstyrning i parker. Behovet är en lösning för Tekniska förvaltningen gällande styrning av vattenhanteringen inom Växjö kommuns parkdrift, i syfte att enkelt kunna reglera samt kontrollera styrningen utan mänskliga resurser i fält med hjälp av smarta sensorer, minskade transporter och utifrån ett klimatperspektiv.
Kompletterande information
Frågor gällande ansökan ska ställas med hjälp av funktionen "Frågor och svar" i TendSign. Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av UM är att se som giltiga förtydliganden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43323000 Bevattningsutrustning, 45232120 Bevattningsanläggning, 45247111 Anläggningsarbeten för bevattningskanaler, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen