248531-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Revision
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Interna revisioner avseende kvalitet, miljö och arbetsmiljö
Referensnummer: 19-0038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212200 Internrevision, 90714000 Miljörevision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om upphandlingen
Upphandlingen avser genomförandet av interna revisioner inom kvalitet, miljö och arbetsmiljö.
En historisk indikation av omsättningen på detta ramavtal för Göteborg Energi är mellan 400 000-600 000 SEK/år.
Beställaren utlovar inga garanterade volymer.
Orientering om uppdragen/kompetenskrav
Kvalificerade anbudsgivaren ska i nästa steg (anbudslämning) offerera tre (3) namngivna revisorer som tillsammans ska uppfylla kompetenskraven avseende enl nedan namngivna standarder.
Varje revisor ska:
Gymnasieutbildning eller likvärdig.
Minst ett års arbetslivserfarenhet från att ha drivit systematiskt KMA-arbete inom ett eller flera av områdena kvalitet, miljö eller arbetsmiljö.
Utbildning, minst fem (5) dagar, inom revision gällande kvalitet, miljö och arbetsmiljö.
Minst tre (3) års erfarenhet av liknande uppdrag, dvs revision av ledningssystem för kvalitet, miljö och arbetsmiljö, och kunna utföra revisioner självständigt.
Genomfört minst tio (10) revisioner under de senaste tre åren av liknande karaktär som efterfrågas i denna upphandling. Dessa revisioner ska ha haft minst fyra (4) olika uppdragsgivare.
Minst en (1) revision ska ha reviderats åt företag inom energibranschen/ processindustrin
Goda kunskaper och utbildning inom miljö- och arbetsmiljölagstiftning.
Goda kunskaper inom standarder för ledningssystem, t.ex. ISO 9001, ISO 14001 och ISO 45001.
Uppdaterad inom KMA, exempelvis gällande förändringar i standarder och uppdateringar av lagkrav och direktiv.
God samarbetsförmåga.
Tala och skriva obehindrat på svenska
Ombud under upphandlingen
Frida Rineborg, tel 031-63 30 82, frida.rineborg@goteborgenergi.se
Ombud under utförandet
Annika Mellgren, tel 031-62 59 47, annika.mellgren@goteborgenergi.se