See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultativt IT-stöd
Beskrivning: Upphandlingen omfattar konsultativt IT-stöd inom ledning och styrning. Uppdraget innebär att anbudsgivaren ska ta ett proaktivt ansvar för att Statens historiska museers (SHM) IT-miljö ska utvecklas i takt med IT-utvecklingen och driva förändringar utifrån ett helhetsperspektiv för att upprätthålla kostnadseffektivitet, exempelvis genom relevant omvärldsbevakning inom outsourcingtrender, relevanta teknologier, system och IT-lösningar för SHM:s behov av IT-stöd.
Intern identifierare: 233-979-2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000