248561-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Perstorp Totalentreprenad i Samverkan.
Referensnummer: Dnr 2017/0748-2.5.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet Perstorp är planerat att bygga ca 600 lägenheter Den totala arean som ska byggas är planerad att överstiga 41 500 m² ljus BTA. Projektet kommer att genomföras som totalentreprenad i samverkan och delas upp i 2 faser, 1: Planeringsfas och 2: Produktionsfas med detaljprojektering. Fas 2 avses avropas som optioner. Kontraktet inklusive utförandet av avropade optioner ska vara färdigställt senast 30.6.2023. Se vidare förfrågningsunderlaget för mer information.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen