248593-2018 - ResultatSverige-Norrköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafikutredningar
Referensnummer: UH-2017-443
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Norrköpings kommun och flera andra upphandlande myndigheter inbjuder Er att lämna anbud på offentlig upphandling av ramavtal avseende trafikutredningar. Exempel på tjänster som omfattas av ramavtalet är utredningar, analyser och framtagande av underlag avseende trafik för olika planeringsskeden. Uppdragen kommer att innefatta följande områden inom trafiksektorn: biltrafiksystem, kollektivtrafiksystem, gångtrafiksystem och cykeltrafiksystem.
Upphandlingen avser ramavtal med fem (5) anbudsgivare, förutsatt att fem (5) anbudsgivare kvalificerar sig, där samtliga villkor för avrop är fastställda. Avtal berättigar inte automatiskt till uppdrag, utan reglerar endast villkoren vid avrop.
Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen