Upphandlingen omfattar bevaknings-, väktar- och ordningsvaktstjänster, larmmottagning, utryckning, kamerabevakningstjänster samt andra tjänster av skyddande karaktär för byggnader och personal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.