248701-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reservelektricitetsaggregat – Reservkraft med tillhörande service och underhåll
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelReservkraft med tillhörande service och underhåll
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för leverans av stationära reservkraftverk med tillhörande utrustning och tjänster. Reservkraftverken ska vara stationära aggregat avsedda för fast installation och dimensionerade för att säkerställa reservkraftförsörjning vid strömavbrott i aktuell anläggning. Upphandlingen syftar dels till att teckna ramavtal med högst tre leverantörer, dels till att inom ramen för denna upphandling tilldela kontrakt för två specificerade initiala anläggningar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 31682500 Reservelektricitetsaggregat
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126396:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31682510 Reservkraftssystem, 31682530 Reservkraftstillförsel