See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal tekniska konsulter - projekteringsledning och byggledning (projektledning)
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal av projekteringsledning- och byggledningsuppdrag. Projektledningsuppdrag ska kunna ropas av efter förnyad konkurrens. Upphandling avser två anbudsområden där Beställaren avser att teckna ramavtal med fyra (4) konsultföretag för anbudsområde 1 och två (2) konsultföretag för anbudsområde 2. Ramavtalen kommer att nyttjas vid ny-, om- och tillbyggnad-samt underhållsprojekt. Avrop kommer att ske genom en kombination av procentuell fördelning och förnyad konkurrensutsättning.
Intern identifierare: UPH-2018-0301
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71541000 Byggteknisk projektledning
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1
Beskrivning: Projekteringsledare och byggledare - "större" uppdrag
Intern identifierare: Anbudsområde 1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2
Beskrivning: Byggledare - "mindre" uppdrag
Intern identifierare: Anbudsområde 2