248709-2018 - ResultatSverige-Visby: Väghållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning av statsbidragsvägar samt tätortsvägar på landsbygden
Referensnummer: TN 2018/125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233141 Väghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland, Teknikförvaltningen, inbjuder till upphandling av vinterväghållning för enskilda vägar med statsbidrag samt tätortsvägar på den Gotländska landsbygden.
Kravspecifikation, kommersiella villkor och administrativa bestämmelser framgår av detta förfrågningsunderlag.
Gotland har delats in i ett antal olika distrikt, se bilaga Distrikt. Anbud kan lämnas på ett eller flera av de redovisade distrikten.
Uppdraget omfattar upp och nedtagning av snökäppar, snöröjning, halkbekämpning samt sandupptagning på tätortsvägar inom respektive distrikt. Vidare ingår att för varje distrikt ska entreprenören ansvara för en samordningsfunktion gentemot Region Gotland.
Samordningsfunktionen ansvarar bl.a. för att övervaka aktuell vädersituation, utifrån fastställda riktlinjer beordra ut insatser inom distriktet, samt utgöra kontaktperson för uppdraget gentemot regionens arbetsledning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning.
Region Gotland, Teknikförvaltningen, avser teckna ramavtal omfattande vinterväghållning för enskilda vägar med statsbidrag samt tätortsvägar på den Gotländska landsbygden.
Gotland har delats in i ett antal olika distrikt, se bilaga Distrikt. Anbud kan lämnas på ett eller flera av de redovisade distrikten. I respektive distrikt ingår ett antal socknar och i vissa fall tätorter.
Vinterväghållningsområde för respektive distrikt framgår av de kartor som finns bifogade förfrågningsunderlaget. Vägområden omfattar både tätortsvägar och enskilda vägar med statsbidrag.
Distriktsindelning, se bilaga Distrikt.