248744-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av rest-och matavfall samt förpackningar från kommunens ytterområden
Referensnummer: UH-2023-156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser insamling av rest- och matavfall samt förpackningar från kommunens ytterområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 110 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser Insamling av rest-och matavfall samt förpackningar från kommunens ytterområden