248855-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Rengörings- och polermedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städförbrukningsmaterial 2018.
Referensnummer: 17INK72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Piteå kommuns huvudsakliga behov av städförbrukningsprodukter för lokalrengöringsarbeten i egen regi. Upphandlingen avser både kemikalier och handredskap. De produkter som skall erbjudas av anbudsgivare/leverantör skall vara av god kvalitet och därigenom vara anpassade för daglig användning inom den kommunala (offentliga) verksamheten. Produkternas användarvänlighet skall även de vara anpassade för daglig användning inom kommunal (offentlig) verksamhet.
Anbudsgivaren/leverantören skall ha god kompetens, förmåga och kapacitet, att leverera städförbrukningsartiklar i den omfattning som framgår i aktuella upphandlingsdokument. Anbudsgivaren/leverantören skall även ha god kompetens, kännedom och erfarenhet, av efterfrågat sortiment.
För närmare information om efterfrågade produkter/tjänster se vidare i aktuell upphandlingsdokumentation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39800000 Rengörings- och polermedel, 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen