248869-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naprapater och kiropraktorer Sörmland
Referensnummer: DU-UPP18-0133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandlingen avser ramavtal för tjänster inom naprapat och kiropraktortjänster i Sörmlands län i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokument.
Anbud kan lämnas på ett eller flera kontraktsområden och för en eller flera kiropraktorer och/eller naprapater och ska omfatta samtliga efterfrågade delar av tjänsten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85172000 Kiropraktik, 98330000 Tjänster för fysiskt välbefinnande, 98333000 Massagetjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser avtal på tjänst av naprapater och kiropraktorer i Sörmlands län.
Aktuell upphandling.
Denna upphandlingen avser ramavtal för tjänster inom naprapat och kiropraktortjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokument.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till landstingets egen verksamhet för att ge patienter större valmöjlighet till vård.
Denna upphandling består av följande delar:
Kontraktsområde.
Placering.
Antal Behandlare.
Ersättning /behandlare.
A1- Kiropraktor.
Norra (Eskilstuna och Strängnäs).
3 stycken
400 000 SEK
A2- Kiropraktor.
Södra (Nyköping, Trosa, Gnesta, Oxelösund).
2 stycken
A3- Kiropraktor.
Västra (Katrineholm, Flen och Vingåker).
1 stycken
B1- Naprapat.
B2- Naprapat.
B3- Naprapat.
Västra (Katrineholm, Flen och Vinåker).