248882-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Eldistribution
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skaraborg 2 och Västkusten 2,5
Referensnummer: UH-2018-61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65310000 Eldistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Skaraborg 2 och Västkusten 2,5.
Med start 2019 skall sju stycken transformatorstationer med spänningsnivåerna 40/10 kV byggas om till inomhusstationer där samtliga byggnader skall förnyas. Entreprenadformen är totalentreprenad (ABT06). Entreprenaderna är uppdelade i två kontrakt, ett för fem stationer, Skaraborg 2, och ett för två stationer, Västkusten 2,5.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65310000 Eldistribution, 31214000 Ställverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning finns i annons i e-avrop.