248901-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Mark - och anläggningsarbeten
Referensnummer: SBN 2018/635-33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar att efter avrop från beställaren utföra renovering, upprustning, om- till och nyanläggning av mark- och anläggningsarbeten.
Projekt som planeras att starta under oktober 2019 är:
• Ombyggnad av del av Åkerbyparken (Kryddträdgården och Barrgruppen)
• Renovering av betongbrygga i Hägernäs
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45244200 Bryggor, 45262300 Betongarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen