248923-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicintekniska produkter samt service av diverse apparatur.
Referensnummer: 0172-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende medicintekniska produkter och service av diverse apparatur för successiva beställningar och leveranser till Värmlands 16 kommuner under en avtalsperiod på 2 år med möjlighet till förlängning 1 + 1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33751000 Engångsblöjor, 30199500 Arkivlådor, brevkorgar, förvaringslådor och liknande föremål, 33141624 Infusionsaggregat, 33141310 Injektionssprutor, 33700000 Hygienartiklar, 24455000 Desinfektionsmedel, 18424000 Handskar, 33141623 Förstaförbandslådor, 33141110 Förbandsartiklar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen